| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.24 mm |
| Width | 23 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 18 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 11.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 28 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL, cULus |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Straight |
| Max Supply Voltage | 400 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 3 |
| Ambient Temperature Range High | 100 °C |
| Number of Poles | 3 |
| Connector Type | PCB, Screw, Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Nylon |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
| Housing Color | Green |
| Stripping Length | 8 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 12 AWG |
Stock: 874
Distributors
pcbx
Unit Price$2.13354
Ext.Price$2.13354
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.13354 | $2.13354 |
| 10 | $1.51232 | $15.12320 |
| 25 | $1.34198 | $33.54950 |
